OPEL Insignia Sedan 2.8L V6 Turbo 6MT 4x4 (325 HP)
2008–2013
321
bhp
Power
6.9
s
0–100 km/h
22.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2792cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 321bhp |
| Power | 239kW |
| Torque | 435Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.9s |
| Top Speed | 250km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.2mpg |
| Combined | 10.6L/100km |
| Urban | 15.8L/100km |
| Extra-Urban | 7.6L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4829mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1496mm |
| Wheelbase | 2736mm |
| Kerb Weight | 1503kg |
| Boot Capacity | 498L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60/R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |