OPEL Insignia Sports Tourer 2.0 Turbo 8AT AWD (260 HP)
2017–
256
bhp
Power
7.5
s
0–100 km/h
152
mph
Top Speed
27
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 256bhp |
| Power | 191.2kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.5s |
| Top Speed | 245km/h |
| Top Speed | 152mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27mpg |
| Combined | 8.7L/100km |
| Urban | 11.6L/100km |
| Extra-Urban | 7.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4986mm |
| Width | 1862mm |
| Height | 1501mm |
| Wheelbase | 2830mm |
| Kerb Weight | 1683kg |
| Boot Capacity | 561L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |