OPEL Insignia Sports Tourer 2.0L Turbo E85 6MT (220 HP)
2009–2013
217
bhp
Power
7.9
s
0–100 km/h
147
mph
Top Speed
20.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 217bhp |
| Power | 161.8kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.9s |
| Top Speed | 237km/h |
| Top Speed | 147mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.1mpg |
| Combined | 11.7L/100km |
| Urban | 17.7L/100km |
| Extra-Urban | 8.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4907mm |
| Width | 1857mm |
| Height | 1519mm |
| Wheelbase | 2738mm |
| Kerb Weight | 1625kg |
| Boot Capacity | 541L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |