OPEL Kadett 3 Doors 1.3i 4MT FWD (60 HP)
1984–1991
59
bhp
Power
16.5
s
0–100 km/h
32.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1297cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 59bhp |
| Power | 44kW |
| Torque | 96Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 16.5s |
| Top Speed | 160km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.2mpg |
| Combined | 7.3L/100km |
| Fuel Tank | 42L |
Dimensions & Weight
| Length | 4001mm |
| Width | 1661mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2520mm |
| Kerb Weight | 840kg |
| Boot Capacity | 391L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155 R13T |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |