OPEL Kadett 3 Doors 1.6L D 5MT FWD (54 HP)
1984–1991
54
bhp
Power
19
s
0–100 km/h
41.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 54bhp |
| Power | 40kW |
| Torque | 93Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 19s |
| Top Speed | 150km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 41.3mpg |
| Combined | 5.7L/100km |
| Fuel Tank | 42L |
Dimensions & Weight
| Length | 4001mm |
| Width | 1661mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2520mm |
| Kerb Weight | 900kg |
| Boot Capacity | 391L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155 Sr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |