OPEL Kadett 3 Doors 1.8L GSI 5MT (115 HP)
1984–1991
114
bhp
Power
9
s
0–100 km/h
29.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1796cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 114bhp |
| Power | 85kW |
| Torque | 151Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9s |
| Top Speed | 203km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.4mpg |
| Combined | 8L/100km |
| Fuel Tank | 42L |
Dimensions & Weight
| Length | 4001mm |
| Width | 1661mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2520mm |
| Kerb Weight | 950kg |
| Boot Capacity | 391L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/70 Hr13 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |