OPEL Kadett 3 Doors 2.0L GSI 5MT FWD (129 HP)
1984–1991
127
bhp
Power
8.5
s
0–100 km/h
128
mph
Top Speed
30.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1984cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 127bhp |
| Power | 95kW |
| Torque | 180Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.5s |
| Top Speed | 206km/h |
| Top Speed | 128mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.5mpg |
| Combined | 7.7L/100km |
| Fuel Tank | 42L |
Dimensions & Weight
| Length | 4001mm |
| Width | 1661mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2520mm |
| Kerb Weight | 940kg |
| Boot Capacity | 391L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 Vr14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |