OPEL Kadett 5 Doors 1.3L 4MT FWD (75 HP)
1984–1991
74
bhp
Power
13.5
s
0–100 km/h
34.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1297cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 74bhp |
| Power | 55kW |
| Torque | 101Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.5s |
| Top Speed | 170km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.1mpg |
| Combined | 6.9L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4001mm |
| Width | 1661mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2520mm |
| Kerb Weight | 850kg |
| Boot Capacity | 391L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155 R13T |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |