OPEL Kadett 5 Doors 1.4i 4MT FWD (60 HP)
1984–1991
59
bhp
Power
15
s
0–100 km/h
99
mph
Top Speed
33.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1389cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 59bhp |
| Power | 44.1kW |
| Torque | 103Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15s |
| Top Speed | 159km/h |
| Top Speed | 99mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.6mpg |
| Combined | 7L/100km |
| Urban | 8.6L/100km |
| Extra-Urban | 5.5L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4001mm |
| Width | 1661mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2520mm |
| Kerb Weight | 865kg |
| Boot Capacity | 391L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155 R13T |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |