OPEL Kadett 5 Doors 1.7L D 5MT FWD (57 HP)
1984–1991
56
bhp
Power
18
s
0–100 km/h
95
mph
Top Speed
42.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1688cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 56bhp |
| Power | 42kW |
| Torque | 104Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 18s |
| Top Speed | 153km/h |
| Top Speed | 95mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 42.8mpg |
| Combined | 5.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4001mm |
| Width | 1661mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2520mm |
| Kerb Weight | 920kg |
| Boot Capacity | 391L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155 R13T |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |