OPEL Kadett Cabriolet 1.4i 5MT FWD (75 HP)
1987–1993
74
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1389cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 74bhp |
| Power | 55.2kW |
| Torque | 108Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4001mm |
| Width | 1661mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2520mm |
| Kerb Weight | 955kg |
| Boot Capacity | 289L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60/R14 H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |