OPEL Kadett Cabriolet 1.6i 5MT FWD (82 HP)
1987–1993
81
bhp
Power
13
s
0–100 km/h
107
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 81bhp |
| Power | 60.3kW |
| Torque | 130Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13s |
| Top Speed | 172km/h |
| Top Speed | 107mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4001mm |
| Width | 1661mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2520mm |
| Kerb Weight | 995kg |
| Boot Capacity | 289L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60/R14 H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |