OPEL Kadett Cabriolet 1.6i CAT 5MT FWD (75 HP)
1987–1993
74
bhp
Power
13.5
s
0–100 km/h
Engine
| Displacement | 1587cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 74bhp |
| Power | 55kW |
| Torque | 125Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.5s |
| Top Speed | 167km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4001mm |
| Width | 1661mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2520mm |
| Kerb Weight | 980kg |
| Boot Capacity | 289L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65 Tr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |