OPEL Kadett Cabriolet 2.0L CAT 5MT FWD (115 HP)
1987–1993
113
bhp
Power
10
s
0–100 km/h
121
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 113bhp |
| Power | 84.6kW |
| Torque | 170Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10s |
| Top Speed | 195km/h |
| Top Speed | 121mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4001mm |
| Width | 1661mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2520mm |
| Kerb Weight | 1055kg |
| Boot Capacity | 289L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60 R14H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |