OPEL Kadett Caravan 1.5L TD 5MT FWD (72 hp)
1984–1991
71
bhp
Power
14
s
0–100 km/h
40.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1488cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 71bhp |
| Power | 53kW |
| Torque | 143Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14s |
| Top Speed | 165km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 40.5mpg |
| Combined | 5.8L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4229mm |
| Width | 1660mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2520mm |
| Kerb Weight | 980kg |
| Boot Capacity | 470L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155 R13T |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |