OPEL Kadett Caravan 1.6L D 5MT FWD (54 HP)
1984–1991
54
bhp
Power
22
s
0–100 km/h
39.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 54bhp |
| Power | 40kW |
| Torque | 93Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 22s |
| Top Speed | 147km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.9mpg |
| Combined | 5.9L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4229mm |
| Width | 1661mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2520mm |
| Kerb Weight | 972kg |
| Boot Capacity | 470L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155 R13T |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |