OPEL Kadett Caravan 1.7L D 5MT FWD (57 HP)
1984–1991
56
bhp
Power
19.5
s
0–100 km/h
93
mph
Top Speed
41.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1688cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 56bhp |
| Power | 42kW |
| Torque | 104Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 19.5s |
| Top Speed | 150km/h |
| Top Speed | 93mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 41.3mpg |
| Combined | 5.7L/100km |
| Urban | 6.7L/100km |
| Extra-Urban | 4.3L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4229mm |
| Width | 1661mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2520mm |
| Kerb Weight | 975kg |
| Boot Capacity | 470L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155 R13T |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |