OPEL Kadett Caravan 2.0i 5MT FWD (115 HP)
1984–1991
114
bhp
Power
10
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
28
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1984cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 114bhp |
| Power | 85kW |
| Torque | 169Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28mpg |
| Combined | 8.4L/100km |
| Urban | 10.7L/100km |
| Extra-Urban | 6.2L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4229mm |
| Width | 1661mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2520mm |
| Kerb Weight | 1000kg |
| Boot Capacity | 470L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65 R14H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |