OPEL Manta 1.6L 4MT FWD (75 HP)
1975–1989
74
bhp
Power
14
s
0–100 km/h
27
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1584cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 74bhp |
| Power | 55kW |
| Torque | 117Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14s |
| Top Speed | 158km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27mpg |
| Combined | 8.7L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4440mm |
| Width | 1669mm |
| Height | 1331mm |
| Wheelbase | 2520mm |
| Kerb Weight | 980kg |
| Boot Capacity | 379L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/70/Sr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |