OPEL Meriva OPC 1.6L 16V Turbo 6MT (180 HP)
2005–2010
177
bhp
Power
8.2
s
0–100 km/h
30
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 177bhp |
| Power | 132kW |
| Torque | 230Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.2s |
| Top Speed | 222km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30mpg |
| Combined | 7.8L/100km |
| Urban | 10.2L/100km |
| Extra-Urban | 6.4L/100km |
| Fuel Tank | 53L |
Dimensions & Weight
| Length | 4051mm |
| Width | 1948mm |
| Height | 1621mm |
| Wheelbase | 2629mm |
| Kerb Weight | 1330kg |
| Boot Capacity | 416L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/45/Zr17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |