OPEL Meriva 1.4L 16V 5MT FWD (90 HP)
2006–2009
89
bhp
Power
13.8
s
0–100 km/h
36.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1364cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 89bhp |
| Power | 66kW |
| Torque | 125Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.8s |
| Top Speed | 168km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.7mpg |
| Combined | 6.4L/100km |
| Urban | 8.3L/100km |
| Extra-Urban | 5.3L/100km |
| Fuel Tank | 75L |
Dimensions & Weight
| Length | 4079mm |
| Width | 1689mm |
| Height | 1621mm |
| Wheelbase | 2629mm |
| Kerb Weight | 1230kg |
| Boot Capacity | 416L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60/R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |