OPEL Meriva 1.6L 16V 5MT FWD (100 HP)
2006–2009
99
bhp
Power
13.3
s
0–100 km/h
32.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 99bhp |
| Power | 74kW |
| Torque | 150Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.3s |
| Top Speed | 178km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.2mpg |
| Combined | 7.3L/100km |
| Urban | 10L/100km |
| Extra-Urban | 5.8L/100km |
| Fuel Tank | 75L |
Dimensions & Weight
| Length | 4079mm |
| Width | 1689mm |
| Height | 1621mm |
| Wheelbase | 2629mm |
| Kerb Weight | 1275kg |
| Boot Capacity | 416L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |