OPEL Mokka X 1.4L ECOTEC 6AT AWD (152 HP)
2016–2020
150
bhp
Power
9.7
s
0–100 km/h
120
mph
Top Speed
36.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1399cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 150bhp |
| Power | 111.8kW |
| Torque | 235Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.7s |
| Top Speed | 193km/h |
| Top Speed | 120mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.2mpg |
| Combined | 6.5L/100km |
| Urban | 7.9L/100km |
| Extra-Urban | 5.7L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4275mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1659mm |
| Wheelbase | 2555mm |
| Kerb Weight | 1481kg |
| Boot Capacity | 357L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 15/65 R 16 98H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |