OPEL Mokka 1.4L Turbo AWD 6MT (140 HP)
2012–2016
138
bhp
Power
9.9
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
36.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1364cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 201Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 9.9s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.8mpg |
| Combined | 6.4L/100km |
| Urban | 8L/100km |
| Extra-Urban | 5.5L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4277mm |
| Width | 1773mm |
| Height | 1646mm |
| Wheelbase | 2555mm |
| Kerb Weight | 1394kg |
| Boot Capacity | 357L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60 R17 96H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |