OPEL Monterey LTD 3.1L LTD 5MT (114 HP)
1992–1998
113
bhp
Power
16.6
s
0–100 km/h
93
mph
Top Speed
20.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3059cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 113bhp |
| Power | 84kW |
| Torque | 260Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 16.6s |
| Top Speed | 150km/h |
| Top Speed | 93mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.8mpg |
| Combined | 11.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4539mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1839mm |
| Wheelbase | 2761mm |
| Kerb Weight | 1985kg |
| Boot Capacity | 1464L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/70 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |