OPEL Monterey LTD 3.2L V6 24V 5MT (177 HP)
1992–1998
174
bhp
Power
11.5
s
0–100 km/h
106
mph
Top Speed
16.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3165cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 174bhp |
| Power | 130kW |
| Torque | 260Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 11.5s |
| Top Speed | 171km/h |
| Top Speed | 106mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16.3mpg |
| Combined | 14.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4539mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1839mm |
| Wheelbase | 2761mm |
| Kerb Weight | 1930kg |
| Boot Capacity | 1464L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/70 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |