OPEL Monza 3.0 V6
1983–1987
177
bhp
Power
8.5
s
0–100 km/h
22.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2969cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 177bhp |
| Power | 132kW |
| Torque | 248Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.5s |
| Top Speed | 215km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.8mpg |
| Combined | 10.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4719mm |
| Width | 1720mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1370kg |
| Boot Capacity | 334L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/70 Vr14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |