OPEL Omega Caravan 2.0L DTI 16V 5MT RWD (101 HP)
1999–2003
100
bhp
Power
16
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
25.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 100bhp |
| Power | 74.3kW |
| Torque | 205Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 16s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.3mpg |
| Urban | 9.3L/100km |
| Extra-Urban | 5.6L/100km |
| Fuel Tank | 75L |
Dimensions & Weight
| Length | 4900mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1501mm |
| Wheelbase | 2731mm |
| Kerb Weight | 17331661kg |
| Boot Capacity | 541L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65/R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |