OPEL Omega Caravan 2.2i 16V 5MT RWD (144 HP)
1999–2003
142
bhp
Power
11
s
0–100 km/h
24.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2198cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 142bhp |
| Power | 106kW |
| Torque | 205Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11s |
| Top Speed | 202km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.5mpg |
| Combined | 9.6L/100km |
| Urban | 13.4L/100km |
| Extra-Urban | 7.4L/100km |
| Fuel Tank | 75L |
Dimensions & Weight
| Length | 4900mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1501mm |
| Wheelbase | 2725mm |
| Kerb Weight | 1590kg |
| Boot Capacity | 541L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |