OPEL Omega Caravan 2.3L TD 5MT RWD (100 HP)
1986–1994
99
bhp
Power
15
s
0–100 km/h
109
mph
Top Speed
31.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2244cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 99bhp |
| Power | 74kW |
| Torque | 218Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15s |
| Top Speed | 175km/h |
| Top Speed | 109mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.4mpg |
| Combined | 7.5L/100km |
| Fuel Tank | 75L |
Dimensions & Weight
| Length | 4770mm |
| Width | 1770mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 2731mm |
| Kerb Weight | 1360kg |
| Boot Capacity | 541L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15V |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |