OPEL Omega Caravan 2.5i V6 5MT RWD (170 HP)
1999–2003
168
bhp
Power
10
s
0–100 km/h
22.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2498cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 168bhp |
| Power | 125kW |
| Torque | 227Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10s |
| Top Speed | 220km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.4mpg |
| Combined | 10.5L/100km |
| Urban | 14.8L/100km |
| Extra-Urban | 8L/100km |
| Fuel Tank | 75L |
Dimensions & Weight
| Length | 4900mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1501mm |
| Wheelbase | 2731mm |
| Kerb Weight | 1638kg |
| Boot Capacity | 541L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |