OPEL Omega Caravan 2.5L DTi 5AT RWD (150 HP)
1999–2003
148
bhp
Power
11.5
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
27
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2498cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 300Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.5s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27mpg |
| Combined | 8.7L/100km |
| Urban | 12L/100km |
| Extra-Urban | 6.8L/100km |
| Fuel Tank | 75L |
Dimensions & Weight
| Length | 4900mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1501mm |
| Wheelbase | 2731mm |
| Kerb Weight | 1658kg |
| Boot Capacity | 541L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65/R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |