OPEL Omega Caravan 2.5L TD 4AT RWD (131 HP)
1999–2003
129
bhp
Power
13.5
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
18.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2498cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 129bhp |
| Power | 96kW |
| Torque | 250Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.5s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18.7mpg |
| Urban | 12.6L/100km |
| Extra-Urban | 7.2L/100km |
| Fuel Tank | 75L |
Dimensions & Weight
| Length | 4900mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1501mm |
| Wheelbase | 2731mm |
| Kerb Weight | 1665kg |
| Boot Capacity | 541L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65/R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |