OPEL Omega Caravan 3.0i 24V 5MT (200 HP)
1986–1994
197
bhp
Power
8.2
s
0–100 km/h
143
mph
Top Speed
22.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2969cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 197bhp |
| Power | 147kW |
| Torque | 264Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.2s |
| Top Speed | 230km/h |
| Top Speed | 143mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.2mpg |
| Combined | 10.6L/100km |
| Urban | 14.3L/100km |
| Extra-Urban | 7.9L/100km |
| Fuel Tank | 75L |
Dimensions & Weight
| Length | 4770mm |
| Width | 1770mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 2731mm |
| Kerb Weight | 1470kg |
| Boot Capacity | 541L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 Zr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |