OPEL Omega Caravan 3.0i 5MT RWD (177 HP)
1986–1994
174
bhp
Power
9.3
s
0–100 km/h
20.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2969cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 174bhp |
| Power | 130kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.3s |
| Top Speed | 220km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.8mpg |
| Combined | 11.3L/100km |
| Fuel Tank | 75L |
Dimensions & Weight
| Length | 4770mm |
| Width | 1770mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 2731mm |
| Kerb Weight | 1440kg |
| Boot Capacity | 541L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 Zr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |