OPEL Omega Sedan 1.8i 4AT RWD (116 HP)
1986–1994
114
bhp
Power
12
s
0–100 km/h
30.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1796cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 114bhp |
| Power | 85kW |
| Torque | 160Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12s |
| Top Speed | 195km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.2mpg |
| Combined | 7.8L/100km |
| Urban | 11L/100km |
| Extra-Urban | 6.1L/100km |
| Fuel Tank | 75L |
Dimensions & Weight
| Length | 4691mm |
| Width | 1770mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2731mm |
| Kerb Weight | 1211kg |
| Boot Capacity | 521L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/70 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |