OPEL Omega Sedan 1.8L 5MT RWD (90 HP)
1986–1994
89
bhp
Power
14
s
0–100 km/h
31.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1796cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 89bhp |
| Power | 66kW |
| Torque | 148Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14s |
| Top Speed | 183km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.4mpg |
| Combined | 7.5L/100km |
| Fuel Tank | 75L |
Dimensions & Weight
| Length | 4691mm |
| Width | 1770mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2731mm |
| Kerb Weight | 1166kg |
| Boot Capacity | 521L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/70 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |