OPEL Omega Sedan 2.0i 5MT RWD (116 HP)
1986–1994
114
bhp
Power
11.5
s
0–100 km/h
121
mph
Top Speed
26.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 114bhp |
| Power | 85.3kW |
| Torque | 169Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.5s |
| Top Speed | 195km/h |
| Top Speed | 121mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.7mpg |
| Combined | 8.8L/100km |
| Urban | 11.9L/100km |
| Extra-Urban | 6.3L/100km |
| Fuel Tank | 75L |
Dimensions & Weight
| Length | 4691mm |
| Width | 1770mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2731mm |
| Kerb Weight | 1196kg |
| Boot Capacity | 521L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/70 Hr14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |