OPEL Omega Sedan 2.0L 16V 5MT RWD (136 HP)
1994–1999
134
bhp
Power
11
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
24.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 134bhp |
| Power | 100kW |
| Torque | 188Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.2mpg |
| Combined | 9.7L/100km |
| Urban | 13.5L/100km |
| Extra-Urban | 7.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4790mm |
| Width | 1791mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2731mm |
| Kerb Weight | 1420kg |
| Boot Capacity | 530L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |