OPEL Omega Sedan 2.0L DTi 5MT RWD (100 HP)
1994–1999
99
bhp
Power
15
s
0–100 km/h
34.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1994cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 99bhp |
| Power | 74kW |
| Torque | 205Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15s |
| Top Speed | 186km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.1mpg |
| Combined | 6.9L/100km |
| Urban | 9.4L/100km |
| Extra-Urban | 5.5L/100km |
| Fuel Tank | 75L |
Dimensions & Weight
| Length | 4790mm |
| Width | 1791mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2731mm |
| Kerb Weight | 1540kg |
| Boot Capacity | 530L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 Hr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |