OPEL Omega Sedan 2.3L D 5MT RWD (73 HP)
1986–1994
72
bhp
Power
19
s
0–100 km/h
101
mph
Top Speed
34.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2260cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 72bhp |
| Power | 54kW |
| Torque | 138Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 19s |
| Top Speed | 163km/h |
| Top Speed | 101mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.1mpg |
| Combined | 6.9L/100km |
| Fuel Tank | 75L |
Dimensions & Weight
| Length | 4691mm |
| Width | 1770mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2731mm |
| Kerb Weight | 1256kg |
| Boot Capacity | 521L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15V |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |