OPEL Omega Sedan 2.5L TD 5AT RWD (131 HP)
1994–1999
129
bhp
Power
12.5
s
0–100 km/h
121
mph
Top Speed
18.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2497cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 129bhp |
| Power | 96kW |
| Torque | 249Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.5s |
| Top Speed | 195km/h |
| Top Speed | 121mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18.8mpg |
| Urban | 12.5L/100km |
| Extra-Urban | 7L/100km |
| Fuel Tank | 75L |
Dimensions & Weight
| Length | 4790mm |
| Width | 1791mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2731mm |
| Kerb Weight | 1520kg |
| Boot Capacity | 530L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65 R15V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |