OPEL Opel Ampera-e 60 kWh CVT (204 HP)
2017–
201
bhp
Power
7.3
s
0–100 km/h
93
mph
Top Speed
Engine
| Fuel Type | Electric |
| Power | 201bhp |
| Power | 150kW |
| Torque | 360Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.3s |
| Top Speed | 150km/h |
| Top Speed | 93mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4166mm |
| Width | 1765mm |
| Height | 1595mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1616kg |
| Boot Capacity | 382L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/50 R17 95V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |