OPEL Opel Astra Sport Tourer 1.6L Turbo PHEV 8AT (180 HP)
2022–
148
bhp
Power
7.7
s
0–100 km/h
140
mph
Top Speed
213.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Plug-in Hybrid |
| Power | 148bhp |
| Power | 110.3kW |
| Torque | 250Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.7s |
| Top Speed | 225km/h |
| Top Speed | 140mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 213.8mpg |
| Combined | 1.1L/100km |
| Fuel Tank | 42L |
Dimensions & Weight
| Length | 4643mm |
| Width | 1859mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 2733mm |
| Kerb Weight | 1642kg |
| Boot Capacity | 515L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Disc |