OPEL Opel Astra 1.8i 16V 4AT FWD (115 HP)
1994–
114
bhp
Power
12
s
0–100 km/h
117
mph
Top Speed
25.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1799cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 114bhp |
| Power | 85kW |
| Torque | 168Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12s |
| Top Speed | 188km/h |
| Top Speed | 117mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.8mpg |
| Combined | 9.1L/100km |
| Urban | 13L/100km |
| Extra-Urban | 6.9L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4280mm |
| Width | 1689mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 2520mm |
| Kerb Weight | 1155kg |
| Boot Capacity | 501L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65 Hr14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |