OPEL Opel Corsa OPC 1.6L Turbo 6MT (192 HP)
2007–
189
bhp
Power
7.2
s
0–100 km/h
140
mph
Top Speed
29.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 189bhp |
| Power | 141kW |
| Torque | 230Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.2s |
| Top Speed | 225km/h |
| Top Speed | 140mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.8mpg |
| Combined | 7.9L/100km |
| Urban | 10.5L/100km |
| Extra-Urban | 6.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4041mm |
| Width | 1712mm |
| Height | 1488mm |
| Wheelbase | 2512mm |
| Kerb Weight | 1203kg |
| Boot Capacity | 286L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/45 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |