OPEL Rekord Caravan 2.3L D 4MT (65 HP)
1977–1982
64
bhp
Power
25
s
0–100 km/h
28.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2260cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 64bhp |
| Power | 48kW |
| Torque | 127Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 25s |
| Top Speed | 137km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.7mpg |
| Combined | 8.2L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4620mm |
| Width | 1730mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1295kg |
| Boot Capacity | 881L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175 Sr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |