OPEL Rekord Caravan 2.3L D 5MT RWD (71 HP)
1982–1986
70
bhp
Power
22
s
0–100 km/h
33.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2260cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 70bhp |
| Power | 52kW |
| Torque | 135Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 22s |
| Top Speed | 153km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.1mpg |
| Combined | 7.1L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4680mm |
| Width | 1720mm |
| Height | 1470mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1260kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175 Sr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |