OPEL Rekord Caravan 2.3L TD 5MT RWD (86 HP)
1982–1986
84
bhp
Power
16
s
0–100 km/h
32.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2260cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 84bhp |
| Power | 63kW |
| Torque | 189Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 16s |
| Top Speed | 163km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.7mpg |
| Combined | 7.2L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4680mm |
| Width | 1720mm |
| Height | 1470mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1270kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175 Sr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |