OPEL Rekord Sedan 1.8L 5MT (90 HP)
1982–1986
89
bhp
Power
14
s
0–100 km/h
27.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1796cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 89bhp |
| Power | 66kW |
| Torque | 143Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14s |
| Top Speed | 173km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.7mpg |
| Combined | 8.5L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4650mm |
| Width | 1730mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1115kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175 Sr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |